DS1315N-33
Mfr.Part #
DS1315N-33
Datasheet
DS1315N-33
Description
IC RTC PHANTOM PAR 16-DIP
Stock
456
Product Category :
Real Time Clocks
Current - Timekeeping (Max) :
1.1mA @ 3.3V
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Features :
Leap Year
Interface :
Parallel
Memory Size :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package :
16-PDIP
Time Format :
HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Type :
Phantom Time Chip
Voltage - Supply :
3V ~ 3.6V
Voltage - Supply, Battery :
2.5V ~ 3.7V